jak-vybrat-monitor

9. Leden 2018 Uncategorized

Monitor bezesporu patří k nejdůležitějším částem počítače, neboť právě na PC monitor při práci na počítači v podstatě koukáte i několik hodin denně. Je to komponent, který má výrazně delší životnost než valná většina všech ostatních součástí vašeho počítače a  to je také jeden z hlavních  důvodů, proč byste jeho výběr v žádném případě neměli podcenit. Výběru vhodného a kvalitního monitoru k počítači doporučujeme věnovat dostatek času a pozornosti.

Na úvod byste měli vědět, že existují dva základní typy monitorů k počítači, ze kterých můžete vybírat a které se rozlišují podle typu obrazovky. Jedná se o CRT a LCD monitory k počítači.

CRT monitor

CRT monitor neboli tzv. monitor katodový je v dnešní době již na ústupu. Tento typ obrazovky, který se vyskytoval také u starších typů televizí je dnes už téměř plně vytlačen LCD monitory. Z tohoto důvodu se tímto typem obrazovky k PC již nebudeme dále podrobněji zabývat a soustředíme vaši pozornost na LCD monitory.

LCD monitor

Naopak LCD monitory (Liquid Crystal Display) se v posledních letech mohou pyšnit výrazným nárůstem prodeje. K hlavním kladům tohoto typu PC obrazovek patří jejich nízká prostorová hloubka, nízká hmotnost a v neposlední řadě také nízká spotřeba energie. Za nevýhody lze považovat nižší pozorovací úhel a nižší hladinu poměru v kontrastech (tyto zmíněné technické údaje ještě podrobněji rozebereme níže).

Ještě bychom vás rádi upozornili na fakt, že se můžete setkat i s označením LED monitor (Light Emiting Diode). Vězte však, že LED monitory vlastně neexistují. Ve své podstatě se stále jedná o tytéž LCD monitory, které jsou tvořeny tekutými krystaly. Rozdíl mezi těmito dvěma typy obrazovek je pouze ve způsobu podsvícení jejich panelů. Starší typy panelů mají tzv. CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) podsvícení, ty novější potom disponují LED podsvícením, které je úspornější.

A nyní již k samotnému nákupu nového monitoru pro váš počítač. Než si půjdete nový monitor k PC koupit, měli byste si prioritně ujasnit odpověď na otázku, za jakým účelem ho  hodláte primárně využívat.

Primární využití monitoru

Na samotném začátku výběru si musíte určit, za jakým účelem hodláte monitor k počítači využívat primárně. Současný trend je takový, že výrobci monitory k PC stále více specifikují pro konkrétní užití. Pro kancelářské využití či profesionální grafiku jsou důležité zcela jiné parametry, než pro ty z vás, kteří plánují obrazovku k PC využívat především ke hraní počítačových her, jiné nároky lze očekávat u uživatelů s dětmi apod.  Každá skupina uživatelů má své specifické požadavky.

Výběr správného monitoru není vůbec jednoduchá záležitost. Výrobci, kterých můžete na současném tuzemském trhu napočítat kolem dvaceti, nabízejí nepřeberné množství monitorů a snaží se své zákazníky upoutat nejrůznějšími inovacemi a vychytávkami. Konkurence v této oblasti je skutečně velmi vysoká a jednotlivé modely PC monitorů se obměňují a vyvíjejí velmi rychle.

Monitor pro běžné použití

PC monitor k běžnému použití je takový, který je určen především pro prohlížení webových stránek, psaní dokumentů a nárazové sledování filmů či hraní her. Pro tyto účely se za dostatečný považuje monitor (LCD monitor) s uhlopříčkou 19 – 22 palců a s odezvou přibližně 10 ms.

Monitor pro kancelářské použití

Pro kancelářskou práci jsou vyhovující v podstatě všechny typy monitorů. Hlavní je, abyste při výběru dbali na jejich  ergonomii. Pamatujte na to, že u PC monitoru v kanceláři  trávíte valnou většinu pracovního dne. Váš monitor by proto měl mít správnou výšku oproti očím, tak aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování vaší krční páteře. Ideální je, pokud se horní okraj obrazovky nachází ve stejné výšce jako zrak uživatele.

Z hlediska velikosti monitoru určeného pro kancelářské využití  platí, čím větší, tím lepší. Monitory se velikostí 24 palců a více dokáží vaši práci urychlit, neboť umožňují práci s více aplikacemi současně. Pokud jste ochotni do svého monitoru investovat větší finanční obnos, potom určitě zvolte obrazovku s uhlopříčkou 27 palců. Pro běžnou korespondenci a vystavování faktur si však plně vystačíte i s menšími PC obrazovkami.

Herní monitor

K nejoblíbenějším herním monitorům v dnešní době patří ty s uhlopříčkou 22″ (palců). Pokud se rozhodnete pro monitor větší, musíte pochopitelně počítat také s vyšší cenou. Herní monitory s uhlopříčkou 24″ a více ovšem nejsou z hlediska rozlišení pro hráče považovány za vhodné. Uhlopříčka 22 palců poskytuje hráčům ideální kompromis mezi cenou a plochou.

Ukazatel, který se pro herní monitor jeví jako nejpodstatnější, je odezva. Kvalitní hráčský PC monitor by měl mít co nejrychlejší odezvu, která je zárukou maximální plynulosti obrazu. V případě dlouhé odezvy může docházet k tomu, že při rychlých pohybech bude obraz rozmazaný, čímž se samozřejmě sníží požitek ze hry samotné.

Monitor pro grafické účely

Pokud potřebujete PC monitor pro grafické účely, potom vybírejte mezi profesionálními monitory, kde jsou nejdůležitějšími parametry pozorovací úhel, podsvícení, gamut a barevné podání. Ke grafickému monitoru také neodmyslitelně patří kolorimetrická sonda.

Počítejte ovšem s tím, že cena těchto profesionálních monitorů je podstatně vyšší než u běžných komerčních typů. Pokud kladete důraz na barevný prostor a velké množství barevných odstínů, budete si muset pořídit ještě i grafické karty.

LCD technologie

Typ panelu, tj. technologie LCD monitoru je důležitý údaj, který však bývá často přehlížen. V současnosti existují tři základní technologie, které jsou využívány pro výrobu LCD monitorů. Jedná se o technologie TN, IPS/PLS a PVA/MVA.

TN (Twisted Nematic) panely

TN technologie LCD panelů patří k těm nejstarším, nicméně je stále velmi populární a to především díky své nízké ceně. TN technologie lze doporučit pro herní monitory, kde je důraz kladen na rychlé odezvy a také pro kancelářské využití.

K hlavním kladům tohoto typu technologie bezesporu patří nízká pořizovací cena, rychlá odezva a u novějších typů monitorů můžete počítat i s vyváženými parametry jako jsou jas, kontrast a pozorovací úhel. Nevýhodou jsou potom ne zcela jasné barvy a zhoršené pozorovací úhly.

IPS (In Plane Switching) panely

Technologie IPS dnes patří mezi skutečnou špičku zobrazovacích technologií a zcela spolehlivě eliminuje veškeré nedostatky, se kterými se můžete setkat u výše zmíněné TN technologie. IPS panely nabízí svým uživatelům dokonalou kombinaci špičkového barevného podání, vysoce kvalitních pozorovacích úhlů, vysokého kontrastního poměru a v neposlední řadě i relativně rychlé odezvy.

S tímto typem panelů určených pro LCD monitory se nejčastěji můžete setkat u mobilních zařízení.

PVA (Patterned Vertical Alignment)/MVA panely

Panely tohoto typu byly dříve využívány výhradně pro monitory profesionální. V současné době jsou ze své pozice však stále více vytlačovány technoligií IPS/PLS. Jejich hlavní devizou je dobré podání barev (mnohem kvalitnější než u TN panelů), dobrý kontrast a dobré pozorovací úhly.

Nyní několik slov o základních technických údajích, na které byste při volbě nového monitoru měli znát.

Jas (Svítivost)

Jas je hodnota, která udává svítivost. Je to údaj, který informuje o tom, jak hodně monitor svítí při zobrazené bílé barvě. Jednotkou jasu je cd/m2. Svítivost starších CRT monitorů se pohybuje okolo 80 cd/m2, oproti tomu běžná hodnota svítivosti současných LCD monitorů je podstatně vyšší, pohybuje se okolo 300 cd/m2.

Čím je jas vyšší, tím lepší jsou podmínky pro pozorování obrazu za přímého slunečního svitu. Nepřiměřeně vysoká hodnota jasu však může limitovat práci ve tmě.

Kontrast

Kontrast uvádí poměr jasu mezi bílou a černou barvou na zapnutém monitoru. Čím je hodnota kontrastu vyšší, tím je kvalitnější podání barev ve filmech. Pro kancelářskou činnost je za dostatečný považován kontrast v rozmezí 400 – 900, pro sledování filmů byste měli volit kontrast 1500 a více.

Pixel

Pixel je jeden bod na obrazovce, který se skládá ze tří subpixelů (červeného, modrého a zeleného) a vytváří výslednou barvu.

Vadný pixel

Vadný pixel je pojem, se kterým se v souvislosti s LCD monitory můžete také setkat. Vadný pixel může být vyvolán chybou v tekutém krystalu, nebo špatným propojením krystalu s maticí obrazovky. U jednotlivých technologií LCD obrazovek se vadné pixely projevují odlišně. U TN technologie se vadný pixel projevuje jako bílý bod, u ostatních dvou technologií se zobrazí jako černá barva.

Rozlišení

Rozlišení nám poskytuje informaci o počtu pixelů ve vodorovné a svislé ose. Všechny LCD monitory k počítači jsou schopné zobrazit několik rozlišení, ale pouze nativní rozlišení, tj. takové, které se uvádí ve specifikacích, je pokládáno za nejkvalitnější.

Úhel pohledu

Úhel pohledu, někdy se můžete setkat i s označením úhel viditelnosti nebo pozorovací úhel, je takový úhel, který umožní uživateli sledovat obraz na monitoru s minimálními změnami obrazu. U každého monitoru při pohledu ze stran dochází ke změně barevného podání, barvy tmavnou a ztrácí kontrast.

Pozorovací úhel je maximální úhel, který umožní sledovat obraz s jeho minimálními změnami. Pro LCD monitory platí, že pokud sedíte přímo před ním, potom sledujete kvalitní obraz, pokud se ovšem díváte např. pod úhlem 150º, může docházet k inverzi barev. Výrobci moderních LCD monitorů k PC udávají jako přijatelné pozorovací úhly v hodnotě okolo 160º.

Odezva

Odezva je další podstatný parametr, na který byste měli před zakoupením nového monitoru obrátit svou pozornost. LCD technologie fungují tak, že přes tekuté krystaly, kterými jsou tvořeny, propouští světlo. Na základě množství propuštěného světla se poté zobrazuje určitá barva. Čas, který tekuté krystaly potřebují, aby došlo k jejich ustálení a následnému zobrazení konkrétní barvy, se označuje jako odezva.

Odezva je údaj, který se udává v ms (milisekundách). Pro běžnou práci vám postačí monitor s odezvou okolo 10 ms, odezva u herních monitorů dosahuje hodnot okolo 2 – 5 ms.

Velikost monitoru

Velikost monitoru je víceméně individuální volbou každého uživatele a udává se v palcích. Jeden palec je 2,54 cm. Nejčastěji se v praxi setkáváme s monitory s uhlopříčkou 19“ (palců) a více. Pro sledování filmů doporučujeme pořízení monitoru o velikosti od 21 palců výše. Opravdu velmi zřídka se pak můžete setkat s monitory, jejichž uhlopříčka je menší než 15 palců. Ale jak již bylo zmíněno, jedná se o ukazatel, který vyplývá čistě z požadavků konkrétní osoby.

Poměr stran PC monitoru

Z hlediska poměru stran můžete volit monitor širokoúhlý 16:9 (widescreen) nebo klasický 4:3.

Pokud je vaší prioritou sledování filmů, potom je pro vás jistě vhodnější volit monitor širokoúhlý, pro běžnou kancelářskou práci by vám měla stačit klasická obrazovka k PC. Ovšem pokud víte, že budete pracovat s více aplikacemi současně, tak i pro vás bude lepší obrazovka širokoúhlá.

Důležitou informací pro ty z vás, kteří si plánují pořídit nový PC monitor především pro hraní her je, že starší hry a grafické karty s širokoúhlými obrazovkami  špatně spolupracují, dochází k horizontální deformaci obrazu.

Vstupy

Všechny obrazovky k počítači by v dnešní době již měly disponovat kromě analogového vstupu D-SUB také vstupem digitálním, tj. vstupem DVI.

D-SUB

V případě D-SUB hovoříme o analogovém signálu, který může vykazovat určité nedostatky jako je snížená ostrost obrazu či nekvalitní barvy. V případě, že pro LCD monitor použijete právě tento typ signálu, budete nuceni seřídit obraz. Analogový signál se dnes prakticky již nepoužívá. Plně ho nahradil DVI, popř. HDMI signál.

DVI

DVI neboli digitální rozhraní určené pro LCD monitory je zárukou nejvyšší možné kvality obrazu.

HDMI

HDMI je digitální forma přenosu obrazu (stejně jako DVI). Rozdíl je v tom, že HDMI dokáže přenášet i digitální zvukovou složku. HDMI se původně začalo používat u LCD televizí, ale v současné době se stále častěji prosazuje také u LCD monitorů k počítačům.

A co říci závěrem?

Zakoupení a především samotný výběr nového monitoru není v žádném případě jednoduchá záležitost. Počítejte s tím, že budete muset provést celou řadu rozhodnutí, ale také kompromisů. Nejdůležitějším kritériem, které musíte před vlastní koupí nového monitoru pro váš PC učinit, souvisí s primárním účelem jeho využití. Kromě této skutečnosti, na kterou jsme vás upozornili hned v úvodu, byste při volbě nové PC obrazovky měli zohlednit také mnohé další důležité parametry, na které jsme se snažili obrátit vaši pozornost tímto článkem. V žádném případě se nenechte ovlivnit různými „ extra výhodnými“ nabídkami ať už prodejců či výrobců, které obvykle skrývají nějaký nedostatek.

Dalším velmi důležitým ukazatelem, který má podstatný vliv na koupi nového monitoru, je samozřejmě také cena. V tomto směru buďte velmi ostražití, nenechte se nachytat. V  poslední době se totiž na trhu objevila celá řada levných monitorů s velkou uhlopříčkou, ovšem jejich rozlišení a technologie zaostávají. Takovýto levný monitor by pro vás byl zcela jistě zklamáním.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňky, Japonské zboží vše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů: